آزمون CFA

آزمون CFA

آزمون CFA یا Chartered Financial Analystچیست؟

 

آزمون(Chartered Financial Analyst) یا تحلیل گر خبره مالی، یک گواهینامه معتبر جهانی جهت مدیریت مالی و سرمایه گذاری است. این گواهینامه از سوی موسسه آمریکایی صادر می شود.

در واقع داشتن مدرک CFA برای افراد فعال در حوزه سرمایه ، مدیران و سرمایه گذران امتیاز بسیار خوبی محسوب می شود.

دوره CFA شامل سه سطح آزمون است. به کسی که هر سه سطح  را بگذراند گواهیCFA Charter اعطا می گردد. گواهی CFA Charter یک گواهی نامه حرفه ای است نه یک مدرک علمی که مورد تایید University Grants Commission)UGC )  باشد اما با این حال آن را مقایسه با مدرک ارشد مدیریت مالی یا mba می دانند. موسسهCFA همچنین استانداردهای اخلاقی را هم در اعطای مدرک در نظر گرفته است.

این آزمون سالانه حدود ۱۰۰.۰۰۰ شرکت کننده دارد. سطح آزمون دشوار هست و نیاز به مطالعه و دقت زیادی دارد. حدودا ۳۸ الی ۵۰ درصد از شرکت کنندگان در آزمون پذیرفته می شوند.

 

نکاتی پیرامون شرکت در آزمون CFA :

 • آزمون در کشورهایی مثل ترکیه،هند،مالزی، دبی و … برگزار می گردد.

 • سوالات آزمون تنها با زبان انگلیسی هستند.

 • آزمون های هر سه سطح باید به ترتیب پشت سر گذاشته شوند.

 • سطح دشواری سوالات آزمون در هر سطح افزایش می یابد.

 • هر سه سطح آزمون CFA سالانه در اولین یکشنبه ماه ژوئن برگزار می شوند. سطح یک این آزمون مجددا در دسامبر نیز برگزار می گردد.

 

محتوای آزمون CFA:

 • سطح یک آزمون، استاندارهای اخلاقی و حرفه ای را محک می زند.

 • سطح دو آزمون،  نحوه استفاده از  استانداردها و معیارها در موقعیت هایی که تحلیل گران مواجه می شوند را مورد آزمایش قرار می دهد.

 • سطح سه آزمون، نحوه اجرای استانداردها در مدیریت پرتفولیو  را مورد ارزیابی قرار می دهد.

 

ثبت نام در آزمون CFA

برای شرکت در این دوره لازم است که یا مدرک کارشناسی داشته باشید، یا دانشجوی سال آخر کارشناسی باشید و یا بیش از ۴ سال سابقه کاری حرفه ای داشته باشید. در ضمن داشتن گذرنامه معتبر نیز الزامی است.

همچنین توجه داشته باشید که برای گذراندن سطح دو و سه CFA لازم است که تحصیلات خود را به اتمام رسانده داشته باشید.

 

شرکت در این آزمون برای دانشجویان رشته های زیر مناسب است:

 • دانشجویان رشته MBA

 • دانشجویان رشته مدیریت بازرگانی

 • حسابداران خبره

 • متخصصین فناوری اطلاعات

 

 1. جهت ثبت نام در آزمون باید در وبسایت موسسه CFA اکانت ایجاد کنید.  

 2. پس از ثبت نام نزدیک ترین زمان آزمون به شما پیشنهاد می شود.

 3. سپس محل برگزاری آزمون  باید مشخص شود. برای این کار شما با ذکر کردن محل سکونت خود در زمان ثبت نام، می توانید تست سنترهای مجاز نزدیک به آن محل را مشاهده کنید. در حال حاضر این مکان ها برای کاربران ایرانی دبی، استانبول،کوالامپور و ایروان هستند.

 4. پس از تکمیل اطلاعات وارد مرحله پرداخت هزینه می شوید. پرداخت به صورت ارزی و از طریق وبسایت پیمنت اکسپرس قابل انجام است.

هزینه شرکت در آزمون CFA:

هزینه اولیه آزمون CFA شامل هزینه Program Enrollment Fee برای شرکت کنندگان جدید است که این هزینه قبل از ثبت نام آزمون سطح یک باید پرداخت شود. این مبلغ در واقع هزینه عضویت دوره CFA است و یک بار انجام می شود. این هزینه معادل ۴۵۰ دلار می باشد.

هزینه بعدی آزمون شمل هزینه Exam Registration Fees and Deadlines می باشد. این مبلغ هزینه برای آزمون ۲۰۱۷ برای ثبت نام های زودهنگام، به هنگام و دیر هنگام جهت آزمون سطح یک به ترتیب ۶۵۰، ۹۳۰ و ۱۳۸۰ دلار می باشد. 

توجه داشته باشید که مهلت ثبت نام زودهنگام در تاریخ ۱۵ مارچ ۲۰۱۷ به اتمام رسیده است، همچنین مهلت ثبت نام به هنگام نیز در ۱۶ اگوست ۲۰۱۷ به اتمام رسیده است. مهلت ثبت نام دیرهنگام آزمون تا ۱۳ سپتامبر می باشد.

همچنین هزینه برای ثبت نام های زودهنگام، به هنگام و دیر هنگام آزمون هر سه سطح نیز ۶۵۰، ۹۵۰ و ۱۳۸۰ دلار می باشد. مهلت ثبت نام هر یک نیز به ترتیب تا ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۷، ۱۴ فوریه ۲۰۱۸ و ۱۴ مارچ ۲۰۱۸ می باشد.

توجه داشته باشید که هزینه ها غیر قابل استرداد و غیر قابل انتقال هستند.

 

کتاب های راهنمای CFA

کتاب برنامه های دوره CFA نیز پس از ثبت نام به شما داده می شود.   VitalSource ارائه دهنده الکترونیکی کتاب ها است.

این کتاب امکان دسترسی به برنامه های آزمون  ماه ژوئن و دسامبر را به شما می دهد. به طور مثال اگر شما به سطح یک کتاب برای آزمون ژوئن دسترسی دارید و هنوز آن را پشت سر نگذاشته اید، می توانید کتاب الکترونیکی در همان سطح یک برای ماه دسامبر داشته باشید. نسخه تحت وب کتاب الکترونیکی تا ۵ سال بعد قابل استفاده می باشد. از طریق این کتاب الکترونیکی می توانید متن هایی را نشانه دار کنید و یا یادداشت قرار دهید. این اطلاعات در سرور VitalSource ذخیره می گردند ،به همین دلیل اگر شما با دستگاه های دیگری هم به کتاب مراجعه کنید می توانید متن های نشانه دار و یادداشت های خود را مشاهده کنید.

برای آمادگی در آزمون CFA می توانید از لیست کتاب های راهنمای آزمون CFA موجود در آمازون استفاده نمایید. لیست کتاب ها از این لینک قابل دسترسی می باشد.

با داشتن ویزا کارت یا مستر کارت می توانید این کتاب های راهنما را از آمازون خریداری نمایید. توجه داشته باشید که این خدمات توسط سایت پیمنت اکسپرس قابل انجام هست و از این طریق به راحتی می توانید خریدتان را انجام دهید.

 

Share