Black Friday چه روز و چه فرصتی است؟

 

تاریخچه‌ی جمعه‌ی سیاه خیلی قدیمی‌تر از آن چیزی است که مردم فکر می‌کنند. از اواخر قرن نوزدهم فردای روز جشن شکرگزاری، آغاز غیررسمی از فصل کریسمس بوده است. «لینکلن» یکی از رئیس جمهورهای آمریکا، تعطیلات شکرگزاری را آخرین پنجشنبه‌ی ماه نوامبر تعیین کرد. این روز، جمعه‌ی سیاه نامیده نشد؛ اما این نام مرتبط با ۲۴ سپتامبر سال ۱۸۶۹ بوده است که دو دلال طلا تحولی را در بازار ایجاد کردند.

در روز جمعه‌ی سیاه، فروشگاه‌ها بیشترین تخفیف را برای کالاها و محصولات خود درنظر می‌گیرند. بنابراین در روز جمعه‌ی سیاه که بهترین زمان برای خرید سال نو است، افراد بسیاری در اقصی نقاط جهان خریدهای کریسمس خود را در این روز انجام میدهند.

نام «جمعه‌ی سیاه» از حدود سال ۱۹۶۶ میلادی به دلیل ازدحام مردم برای خرید از فروشگاه‌های بزرگ، در روز بعد از جشن شکرگزاری رایج شد. در حقیقت این نام را اداره‌ی پلیس فیلادلفیا رایج کرد، زیرا میزان ازدحام و ترافیک بسیار زیاد بود و کنترل آن‌ها برای پلیس کاری سخت بود.

از لحاظ تاریخی، خریداران نیمی از خرید تعطیلات خود را در روز جمعه‌ی سیاه انجام می‌دهند. طبق اطلاعیه‌ی فدراسیون ملی خرده فروشی آمریکا، فصل تعطیلات از نوامبر و دسامبر شکل می‌گیرد.

تخفیف‌های این دوره از چند روز قبل تا چند روز بعد از جمعه‌ی سیاه ادامه می‌یابد. بنابراین به دلیل فروش ویژه‌ی این فروشگاه‌ها، علی‌رغم تعطیل نبودن روز جمعه‌ی سیاه به شکل رسمی، بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌ها این روز را تعطیل می‌کنند تا کارمندان‌شان به خرید سال نو خود بپردازند. اگرچه این سنت در آمریکا رواج بیشتری دارد، اما این روز در بسیاری از کشورهای دنیا نیز به رسمیت شناخته شده و برگزار می‌شود.

در نتیجه‌ی ازدحام و شلوغی زیاد و سختی‌های خرید از فروشگاه‌ها در این روز، فروشگاه‌های اینترنتی نیز از فرصت استفاده کرده و بعضی و یا همه‌ی محصولات خود را با تخفیف قابل‌توجهی ارائه می‌دهند. از جمله‌ی این فروشگاه‌ها می‌توان به آمازون، eBay و علی‌اکسپرس اشاره کرد که از چند روز قبل تا چند روز بعد از جمعه‌ی سیاه، تخفیفات ویژه‌ای را بر کالاها و محصولات خود لحاظ می‌کنند.

اگر شما هم مایل هستید، این فرصت ویژه را از دست ندهید.

- پیمنت اکسپرس

Share